خانه روستایی در لیتوانی.
خانه روستایی در رومانی.

گردشگری کشاورزی یا گردشگری روستایی به هرگونه فعالیت وابسته که کشاورزی اطلاق می‌شود که گردشگران را به مزرعه یا روستا بکشاند. به عبارت دیگر گردشگری روستایی را می‌توان کلیه فعالیت‌های تفریحی و گردشگری در مناطق روستایی که بر پایه ی کشاورزی، دامداری، ماهیگیری، هنرها و صنایع دستی، آداب و رسوم محلی، بافت سنتی، معماری بومی، شکار و ... انجام می‌گیرد، نامید. گردشگری کشاورزی در بعضی نقاط دنیا، اقامت گردشگران در روستا، خرید تولیدات روستایی، شرکت در برداشت محصول یا چیدن میوه و حتی تجربه غذا دادن به دام را نیز شامل می‌شود. گردشگری کشاورزی در کشور‌های استرالیا، کانادا و فیلیپین بسیار فعال است. گردشگری کشاورزی با زمین گردی و طبیعت گردی رابطه نزدیکی دارد و علاوه بر آن می‌تواند در عرضه مستقیم محصولات کشاورزی نقش بسزایی داشته باشد.

گردشگری کشاورزی در ایران

در ایران تاکنون از گردشگری کشاورزی به عنوان یک وسیله جهت رفع مشکلات روستاییان یا حفاظت از محیط زیست استفاده نشده و تنها تعداد معدودی از روستاها مانند ماسوله، ابیانه، کندوان و ... در طول سالهای اخیر مقصد گردشگران بوده است.

روستاهای با قالبیت گردشگری در ایران

با توجه به تنوع اقلیم و آب و هوا در ایران، روستاهای بیشماری می‌توان یافت که زمینه جذب گردشگر را دارند. همچنین جذب گردشگر می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد روستا داشته باشد. به عنوان نمونه می‌توان به روستای شاندیز مشهد اشاره کرد که هم اکنون به شهر تبدیل شده است و سالانه پذیرای میلیونها گردشگر است.

جستارهای وابسته