پژو ۳۰۱
تولیدکننده فرانسه پژو
نام‌های دیگر سیتروئن سی الیزی (Citroën C-Elysée)
تاریخ تولید فاز یک: از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶
فاز دو: از ۲۰۱۶
مکان مونتاژ اسپانیا ویگو، اسپانیا
نیجریه کادونا، نیجریه
چین ووهان، چین
کلاس خودروهای کامپکت
نوع بدنه ۴ در سدان
طرح FF
پلت‌فرم پلت فرم PF1 پی‌اس‌ای
موتور موتورهای بنزینی:
۱٫۲ لیتری EB2 M
۱٫۲ لیتری EB2F
۱٫۲ لیتری EB2
۱٫۶ لیتری EC5
۱٫۶ لیتری EC5 F
۱٫۶ لیتری EC5 PG
موتورهای دیزل:
۱٫۵ لیتری DV5 RD
۱٫۶ لیتری DV6 FD
۱٫۶ لیتری DV6 DTEDM
۱٫۶ لیتری DV6 DTED
جعبه دنده ۵ دنده دستی
۵ دنده نیمه اتوماتیک
۴ و ۶ دنده اتوماتیک
فاصله بین دو محور ۲٬۶۵۰میلیمتر
طول ۴٬۴۴۲ میلی‌متر
عرض ۱٬۹۵۳ میلی‌متر
ارتفاع ۱٬۴۶۶ میلی‌متر
وزن ۱٬۰۵۵ کیلوگرم
خودروهای مرتبط PF1
Peugeot 207/208
Citroën C3/Picasso/C3 II/DS3
Peugeot 1007/Citroën C2
Peugeot 301/2008
Citroën C-Elysée II/C-XR
C4 Cactus

پژو ۳۰۱ (Peugeot 301) خودرویی کامپکت تولید شده توسط شرکت خودروسازی پژو فرانسه است. این خودرو در سال ۲۰۱۲ در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیل پاریس رونمایی و از سپتامبر همان سال به بازار عرضه شد. این خودرو خواهر دوقلوی سیتروئن سی الیزه شرکت سیتروئن می‌باشد. ساخت هر دوی این خودروها در سال ۲۰۱۲ در اسپانیا شروع شد و سپس تولید آنها در سال ۲۰۱۳ در چین و ۲۰۱۴ در نیجریه آغاز گردید.

فروش پژو ۳۰۱ در نوامبر ۲۰۱۲ در ترکیه آغاز گردید و پس از آن به بازار کشورهای غرب آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی وارد شد. از آنجاییکه پژو ۳۰۱ مخصوص بازارهای ضعیف و در حال توسعه طراحی شده بود، در اروپای غربی ارائه نشد.

مشخصات

طول خودرو در پژو ۳۰۱ در حدود ۴٬۴۴۰ میلی‌متر می‌باشد. برای این خودرو چهار مدل موتور در رنج‌های متفاوت درنظر گرفته شده است. موتورهای ۱٫۲ لیتری ۳ سیلندر با دو جعبه دنده دستی و اتوماتیک؛ موتورهای ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر و موتورهای دیزلی ۱٫۵ لیتری و ۱٫۶ که هر دو موتور بصورت دنده دستی ارائه گردیده است.

نام

نام پژو ۳۰۱ اولین بار در سال ۱۹۳۲ مورد استفاده قرار گرفته است. پژو ۳۰۱ جدید اولین خودروی پژو است که راهبرد اصلاح سیستم نام گذاری را با استفاده از X01 و X08 آغاز می کند تا مدل های بازارهای در حال ظهور و مدل های سنتی بازار را نشان دهد.

سیتروئن سی الیزه

شرکت سیتروئن نیز همگام با شریک تجاری خود (پژو) در هنگام برگزاری نمایشگاه اتومبیل پاریس مدل مشابه ۳۰۱ تحت نام C-Elysée را رونمایی کرد و هدف خود را از عرضه این مدل، فروش در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا عنوان نمود. سیتروئن سی الیزه در بازارهای اسپانیا، پرتقال و یونان عرضه پیدا کرد. در سال ۲۰۱۴ تولید و فروش سیتروئن سی الیزه در چین توسط شرکت جوینت ونچر دانگفنگ پژو-سیتروئن آغاز شد و این خودرو به عنوان جانشین سیتروئن الیزه در این کشور معرفی گشت. در سال ۲۰۱۴، عرضه این محصول در ایتالیا، آلمان و فرانسه نیز آغاز گشت.

ایمنی

از آنجائیکه پژو ۳۰۱ و سیتروئن سی الیزه کاملا دارای مشخصات، پلت فرم و بدنه یکسان هستند، نتایج تصادف و ایمنی هریک برای دیگری نیز صادق است. از این رو، سیتروئن سی الیزه در سال ۲۰۱۴ توسط موسسه یورو ان‌سی‌ای‌پی مورد تست تصادف قرار گرفت و توانست ۳ ستاره از ۵ ستاره ایمنی در تصادفات را کسب کند که شامل ۷۱٪ ایمنی برای سرنشینان، ۷۵٪ ایمنی کودکان، ۵۴٪ عابرین پیاده و ۳۳٪ در بخش ایمنی خودرو قبل از تصادف می شود.

نتایج تست سال ۲۰۱۴
امتیاز مجموع کسب شده از مؤسسه یورو ان‌سی‌ای‌پی
۳ ستاره
حفاظت از سرنشینان حفاظت از سرنشینان ۷۱٪
ایمنی کودک ایمنی کودک ۷۵٪
حفاظت از عابر پیاده حفاظت از عابر پیاده ۵۴٪
ایمنی فعال ایمنی فعال ۳۳٪

تعداد فروش

سال ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ ۲۰۱۶
تعداد فروش ۴٬۸۱۳ ۷۲٬۱۸۲ ۱۱۰٬۳۶۶ ۱۰۲٬۸۶۹ ۱۰۲٬۱۰۵