سینت هلینا
Saint Helena
سینت هلینا
شعار ملیوفادار و پایدار
سرود ملیجزیره سنت هلن من (غیر رسمی)
پایتخت جیمز تاون
بزرگترین شهر ندارد
زبان رسمی انگلیسی
نوع حکومت قلمرو فرادریایی
بریتانیای کبیر
نام حاکمان 
ملکه
فرماندار

ملکه الیزابت دوم
آتذو گور 
موارد منجر به تشکیل
بریتانیای کبیر
۱۶۵۹
مساحت
 -  مساحت ۴۲۰کیلومتر مربع (نامعلوم)
 -  آب‌ها (٪) نامعلوم
جمعیت
 -  سرشماری ۴٬۲۵۵ 
(نامعلوم)
 -  تراکم جمعیت نامعلوم‎/km‏ (نامعلوم)
واحد پول پوند سنت هلن (SHP)
منطقه زمانی GMT (ساعت جهانی+۰)
دامنه اینترنتی .sh
پیش‌شماره تلفنی +۲۹۰

سنت هلن(به انگلیسی: Saint Helena سینت هلینا) جزیره‌ای در جنوب اقیانوس اطلس و یکی از سرزمین‌های ماوراء بحار بریتانیا است. نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. دریانورد پرتغالی ژوانیو دا نووا (João da Nova) این جزیره را در ۱۵۰۲ کشف کرد و نام سنت هلنا مادر امپراتور روم کنستانتین بزرگ را برآن نهاد. انگلستان سال‌ها از این جزیره به عنوان تبعیدگاه استفاده می‌کرده‌است. معروف‌ترین زندانی این جزیره ناپلئون بناپارت بود که تحت نظارت دولت بریتانیا سال‌های واپسین عمر خود را در این جزیره در تبعید بود. در طی سرشماری سال ۲۰۰۸ جمعیت جزیره سنت هلن ،چهار هزار و ۲۵۵ نفر اعلام شد در حالی که ده سال پیش ۵٬۰۰۸ نفر در این جزیره زندگی می‌کردند.

محتویات

نظام سیاسی

بالاترین قدرت اجرایی در سنت هلن به الیزابت دوم اعطا شده‌است که از سوی او فرماندار سنت هلن انتخاب می‌شود. نظام قانون‌گذاری سنت هلن برخلاف انگلستان ، تک مجلسی است. این هیئت عالی مقننه دارای پانزده کرسی است که وظیفه اجرا و ادراه قوانین را بر عهده دارند. رای گیری هیئت عالی مقننه هر چهار سال یک‌بار انجام می‌پذیرد که در این رای گیری ۱۲ نماینده به صورت مستقیم توسط مردم برگزیده می‌شوند، سه نماینده دیگر را فرماندار انتخاب می‌کند. این سه عضو به ترتیب، دبیر کل ، وزیر دارای و دادستان کل هستند. ریاست هیئت عالی مقننه نیز بر عهده فرماندار کل سنت هلن می‌باشد.

مذهب

اکثریت ساکنان سنت هلن، پیرو کلیسا انگلیکن هستند که بخشی از قلمرو اسقف نشین سنت هلن می‌باشد. از دیگر مذاهب مسیحیت در این کشور پیروان کلیسای کاتولیک (از سال ۱۸۵۲) ، سپاه رستگاری (از ۱۸۸۴) ، باپتیست (از ۱۸۴۵) ، کلیسای منتظران ظهور روز هفتم و شاهدان یهوه می‌باشند.

اقتصاد

نمایی از بالای شهر جیمز تاون پایتخت سنت هلن

سنت هلن اقتصادی ضعیف دارد، به نحوی که تقریباً به صورت کاملاً پایدار به کمک‌های دولت بریتانیا وابسته است. تنها بخش فعال اقتصادی این کشور تولیدات ناخالص ملی به میزان ۵۰٪ و نیز بخش گردشگری است. مهم‌ترین محصول صادراتی این کشور قهوهٔ به نام سوییت ماریا است که گران‌ترین قهوه در دنیا نیز می‌باشد. یکی دیگر از محصولات صادراتی این کشور، نوشیدنی به نام تونگی اسپریت است که از عصاره گلابی خاردار کاکتوس یا اپونیتا فیکوس ایندیکا (تونگی نام محلی این کاکتوس است) گرفته می‌شود.

رفت‌وآمد به سنت هلن تنها با یک کشتی ممکن است که هر سه هفته یکبار از کیپ تاون به سمت سنت هلن راه می افتد و پنج روز در راه است. دولت بریتانیا در حال احداث فرودگاهی است که رفت‌وآمد به سنت هلن را تسهیل میکند. از اهداف احداث این فرودگاه کمک به استقلالِ اقتصادِ سنت هلن، از طریق رونق گرفتن گردشگری است.

تحصیل

تحصیلات در سنت هلن کاملاً رایگان و برای سنین ۵ تا ۱۶ سال اجباری است نظام آموزشی در سنت هلن کاملاً یکسان با نظام آموزشی بریتانیا می‌باشد.

رده:یکاهای پول در گردش